Przejdź do głównej zawartości

Czy chcesz pisać jak Stephen King?

 Kiedy byłam mała chciałam być Panią Nauczycielką albo Jennifer Lopez. Potem na Polsacie leciał serial Ally McBeal a ja miałam jakieś 9 lat i stwierdziłam, że zostanę prawnikiem. Parę lat później czytając "Kolekcjonera Motyli" i słuchając gotyckich kapel chciałam być artystką. Malować obrazy, mieszkać w Krakowie i być "natchnioną". Potem jednak postanowiłam pisać. Wcześniej przeczytałam w wieku 13 lat pierwszą książkę od Stephena Kinga - zbiór opowiadań - "Marzenia i Koszmary". Dokładnie tak. 

Pierwszą książkę Stephena Kinga dostałam w prezencie od Taty, gdy byłam w szpitalu. Tamtego roku wiele razy byłam w szpitalu - chorowałam na nerki. Od razu zakochałam się w piórze Kinga. Uwielbiałam go za te smaczki. Słyszałam akcenty bohaterów książek, czułam zapach ich jedzenia - widziałam ich pot. Z łatwością wyobrażałam sobie jak światło pada przez okno w kuchni nad zlewem i załamuje się na szklance po bourbonie. 

Dzisiaj mogę Wam zdradzić sekret, że nie zostałam Jennifer Lopez :). Natomiast w ciemno kupuje książki S. Kinga. Od dawna ostrzyłam zęby na pozycję "Jak Pisać. Pamiętnik Rzemieślnika". Jedno muszę Wam napisać - to nie jest poradnik. To jest właśnie pamiętnik. Ci, którzy kochają beletrystykę Stephena, będą zaczytywać się w Pamiętniku Rzemieślnika. Z stron skapują szczegóły, które pokazują, że legenda ma żyły, emocje i potrzeby takie same jak my. No i niechęć przed lekarzami z igłami. "Pamiętnik" jest podzielony na dzieciństwo, młodość i teraźniejszość (okolice millenium) Autora. Książka jest napisana językiem tak prostym i plastycznym, jak tylko to możliwe. Czy nauczy pisać? Trudno mi powiedzieć, na pewno wskaże dobry kierunek. Teraz jak piszę, zastanawiam się czy Mistrz skrzywił by się. 


W "Pamiętniku Rzemieślnika" ciężko szukać gotowych porad na życie - choć jest podrozdział "jak żyć". Ja uśmiechałam się czytając całą książkę - chciałam sobie zakupić tradycyjną, papierową wersję. Ceny używanych na allegro mnie zabiły. 

Postulat z mojej strony: wznów ktoś tą książkę. 

Każdą recenzję kończę oceną. Sam charakter oceny jest subiektywny, jednak tutaj nabiera postać ultrasubiektywizmu. Jestem fanką Kinga, nie ma co się oszukiwać. Gdyby King popełnił błąd ortograficzny, to bym stwierdziła, że to świadomy zabieg świadczący o geniuszu. Jakby napisał przepis na naleśniki, to bym je usmażyła.


Drzwi zamknięte. Drzwi otwarte.

10/10




Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty

Czym jest ten cały coaching?

Coaching to ostatnio bardzo modne słowo. Często je słyszymy. Z czym nam się kojarzy? Ja mam kilka skojarzeń: ludzie sukcesu, ludzie w drodze o sukcesu, zmiana, aula, sala, wykład, ćwiczenia, samodyscyplina, trening, praca. To ostatnie słowo wydaje mi się kluczem do zrozumienia coachingu. Coaching to proces pomagania drugiej osobie, mający na celu dotarcie do jej szczytowych możliwości. To pomoc w osiągnięciu najlepszej możliwej wersji tej osoby. Przy tej drodze coach pomaga drugiej osobie w pokonywaniu wewnętrznego oporu i przekroczeniu własnych limitów i ograniczeń. Coach to pewnego rodzaju nauczyciel, który pomaga przeprowadzić ucznia przez egzaminy.   Możemy wyróżnić między innymi:   -  coaching biznesowy  – ma on najczęstsze zastosowanie w przedsiębiorstwach, urzędach i sprzedaży. Bardzo często występuje tutaj wewnętrzny coach, który na co dzień może być członkiem działu zarządzania zasobami ludzkimi lub kierownikiem, menadżerem. Tutaj coaching skupia się na podwyższeniu s

Mądrość Psychopatów - Recenzja

Wow! #StayAtHome, a bardziej po swojsku siedź na dupie zdecydowanie pomaga w czytaniu hołdy wstydu - czyli całego tego muru chińskiego, który zbudowaliśmy z książek, które kupiliśmy, a jeszcze nie przeczytaliśmy. Winna tego występku jestem w 100% - a do tego jeszcze notorycznie wypożyczam książki od znajomych - oczywiście te są moimi priorytetami na liście czytelniczej. Mądrość Psychopatów  Kevina Duttona to pozycja, na którą ostrzyłam swoje zęby od dawna. Z pewnością należy do kategorii mózgotrzepów - czyi książek, skłaniających nas ku rozwoju osobistego, jednak na co warto zwrócić uwagę, to na fakt iż jest o psychopatach. No i zaczyna robić się wesoło i trochę strasznie. Urzeka mnie lekkość i świeżość stylu Duttona, wyniki badań o tajemnicach ludzkiego umysłu są zaserwowane niczym pyszny i jeszcze ciepły, maślany croissant i mocna kawa. Mniam! Jednak co podsyca nasz apetyt, to ukazanie, że nie każdy psychopata to Ted Bundy. Występuje tutaj dość podstawowy podział psy